• ελληνικά⁄Гръцки
  • English
  • Shqiptar

Жлъчни пътища

Жлъчни пътищаЖлъчните пътища или билиарното дърво е набор от кръвоносни съдове, през които тече жлъчния сок и които се делят на екстрахепатални и интрахепатални жлъчни пътища. Най-честите заболявания на жлъчните пътища са свързани с литиази на жлъчния мехур, който събира и сгъстява жлъчния сок, произведен от клетките на черния дроб и на жлъчните пътища, които придставляват анатомична "тръба", през която черния дроб канализира жлъчния сок в червата за смилането на храната.

Причината за образуването на камъни в жлъчката е неизвестна. Тяхното присъствие в жлъчния мехур може да блокира потока на жлъчката към червата, като образува разширяване на жлъчния мехур или запушване на жлъчните пътища в случай, че се придвижват в тях, предизвиквайки остър холецистит.

Камъните в жлъчката не могат да бъдат лекувани консервативно, но само с хирургична намеса. Прилагането на лапароскопската и роботизираната хирургия за отстраняване на жлъчния мехур доведе до значително понижаване на хоспитализацията, от 16 до 17 дни както е било преди, до 12 - 24 часа сега. Премахването на камъни от жлъчния канал става с ендоскопска операция, която се извършва със специален гастроскоп и се нарича RSP.

Ракът на жлъчния мехур засяга три пъти по-често жените, особено над 65 години и честотата на появяването му е приблизително 1-2 на 100 000 жители. Симптомите на заболяването в напреднал стадий са болка, анорексия, гадене, повръщане, загуба на тегло, жълтеница, тенезъм и сърбеж, а в по-ранните етапи няма никакви симптоми и затова е трудно да се открие навреме. На хирургично лечение може да се подложи само 10 до 30 % от случаите. В началните етапи може успешно да бъде лекуван с проста холецистектомия. Голяма клинообразна ектомия на черния дроб, около леглото на жлъчния мехур, както и изчистване на лимфните възли се налага в напредналите стадий на заболяването.

Рак на жлъчните пътища (холангиокарцином) е изключително рядко срещан и се появява най-вече при мъжете над 60 годишна възраст. Фактори, които повишават риска от появяването му са първичния склерозирал холангит, улцерозния колит, аномалиите на жлъчните пътища (болест на Кароли, аденом и жлъчни кисти), паразитните инфекции и хепатита. Хирургичното отстраняване на тумора е единственото терапевтично решение, с паралелно възстановяване на потока в билиарната мрежа.

Като цяло, интервенциите за отстраняване на злокачествени заболявания, както на жлъчния мехур, така и на жлъчните пътища, са сложни, зависещи от вида на рака, размера и етапа.